Dział sztuki liczy ponad 300 pozycji i obejmuje głównie malarstwo i grafikę współczesną oraz kolekcję mebli salonowych czy elementy wyposażenia wnętrz.

Józef Wasiołek, „Rawa Mazowiecka I”, płótno, olej, 1968 r.

Malarstwo współczesne reprezentują obrazy wykonane na plenerach w Rawie (Ogólnopolski Plener Ziemi Łódzkiej w 1968 r.), skąd pochodzą prace m.in. Ryszarda Skupina, Krystyny Liberskiej czy Henryka Siedlanowskiego oraz w Wycześniaku (w latach 1976-1982), organizowany przez Biuro Wystaw Artystycznych w Skierniewicach, w których wzięli udział m.in. Paweł Lasik, Józef Wasiołek, Krystyna Warecka.

Ryszard Skupin, „Kładka”, płótno, olej, 1968 r.

Muzeum posiada także kolekcję akwareli światowej sławy artysty, malarza i grafika, Tadeusza Łapińskiego, urodzonego w Rawie Mazowieckiej, a od lat 60. XX w. mieszkającego w USA profesora Uniwersytetu Maryland, specjalizującego się w technice litografii barwnej.

Do najcenniejszych eksponatów z tego działu należą m.in. przedwojenne prace malarskie „Zamek w Rawie” Mariana Wawrzenieckiego (rysunek piórkiem) z 1921 roku, „Mgły” rawskiego malarza Stefana Jasińskiego (olej na płótnie) z 1927 roku, a także „Portret damy” Roberta Karla Polloga (olej na płótnie) z 1932 roku.

Marian Wawrzeniecki, „Zamek w Rawie”, papier, technika mieszana (rysunek piórkiem, akwarela),1921 r.

Kolekcję mebli reprezentują komplety w stylu „biedermeier” i „simmler”.

Do cennych bibelotów zaliczyć można srebrną cukiernicę z ok. 1850 roku czy kryształowy kałamarz ze srebrnymi okuciami na alabastrowej podstawie z początku XX wieku, albumy fotograficzne, lampę naftową oraz kryształową paterę z przełomu XIX/XX w.

Album fotograficzny z przełomu XIX i XX w.

Grafika w zbiorach muzeum jest reprezentowana przez takich artystów jak: Sławomir Iwański, Zofia Mróz, Krzysztof Płuciennik, Jacek Frączak.

Jacek Frączak, „Et In Arcadia Ego II”, mezzotinta, 1982 r.